wtorek, 31 grudnia 2013

Ekspresowa sałatka

Nawet, jeśli właśnie teraz szukacie pomysłu na jakąś przekaskę, którą można podać znajomym w sylwestrowy wieczór, tę sałatkę zdążycie zrobić bez większego problemu :) Przygotowanie jej zajęło mi niecałe 20 minut, a jest w niej prawie wszystko, co lubię. No, ok, piersi z kurczaka musiałam zastąpić mozzarellaą, bo wykupili mi całe mięso w Biedrze :(



Przepis

- mix sałat,
- 2 pomidory,
- pół dużego ogórka,
- pół papryki (u mnie jest czerwoną, ale każda inna jest równie dobra),
- 4 rzodkiewki,
- kiełki brokułu,
- garść prażonego słonecznika,
- 1 lub 2 kulki mozzarelli,
- 2 łyżki oliwy, pół łyżki octu, 2 łyżki wody, sól, pieprz, zioła prowansalskie i oregano.

Sałata na dno, kroimy warzywa, mozzarellę i zgodnie z upodobaniem wrzucamy do miski (nie zapomnijcie o słoneczniku i kiełkach). Delikatnie mieszamy. Wodę, ocet i oliwę łączymy, dodajemy przyprawy i polewamy salatkę.
I to by było na tyle :)

Udanej zabawy i szczęśliwego, smacznego Nowego Roku!

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Pierniczki

Pierniczki to coś, co kojarzy się głównie z Bożym Narodzeniem, nie sądzicie? Uwielbiam zapach przypraw korzennych i cynamonu. I bardzo lubię dekorować ciastka, chociaż to zabiera sporo czasu i w sobotę o mało nie ominęła mnie przez to radość lepienia pierogów!
Od znajomej dostałyśmy z mamą świetny przepis - pierniczki nie muszą 'leżakować' w puszkach, żeby były smaczniejsze, można je wcinać od razu po pieczeniu (a jako amatorka surowego ciasta informuję, że ono też jest bardzo smaczne, mimo amoniaku).

Przepis

- 1 kg mąki,
- 20 dkg margaryny,
- 1 łyżka smalcu,
- 1/2 szklanki oleju,
- 6 jajek,
- 1 szklanka miodu,
- 1 szklanka cukru,
- 1/2 szklanki śmietany,
- 2 płaskie łyżeczki amoniaku,
- 2 łyżeczki wody,
- 2 opakowania przyprawy do piernika

10 dkg cukru (to jest pół szklanki) cukru zarumienić na karmelu (najlepiej nie mieszać w trakcie procesu łyżką, tyko potrząsać rondelkiem) i dolać pół szklanki gorącej wody. Kiedy już przestygnie dodać miód i wymierzać.
3 całe jajka i 3 żółtka ubić z resztą cukru. Do mąki dodać sodę i amoniak, przyprawę do piernika - wymieszać wszystko na sucho. Margarynę i smalec rozpuścić, a kiedy przestygnie, dodać olej. Śmietanę dodać do suchych składników, wymieszać, dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Odłożyć do lodówki do następnego dnia.
Ciasto rozwałkowywać (niezbyt cienko) i wycinać pierniczki. Piec w temp. 180 stopni przez około 10-15 minut. Wychodzi ich naprawdę sporo:)

niedziela, 22 grudnia 2013

Pierogi z kapustą i grzybami

Macie już zrobione czy dopiero się będziecie zabierać? U mnie akurat ta sprawa załatwiona została wczoraj. Podobnie jak pierniczki, ale na nie przepis jutro :)
Nie wiem jak to wygląda u Was, ale w moim przypadku, na świeta, w grę wchodzą tylko te bezmięsne - z kapustą i grzybami.
A leczenie ich to wręcz rytuał :)

Przepis

Ciasto

- 250 ml letniej wody,
- 1 jajko,
- 2 łyżki oleju,
- 560 g mąki pszennej.

Wszystkie składniki umieścić w misce i wyrobić. Wiem, że może mało to pomocne, ale tutaj nie ma większej filozofii :)


Farsz

- 1/2 kg kapusty kiszonej,
- 4 dkg grzybów suszonych (chyba, że macie świeże :p),
- 1 cebula,
- pieprz, sól, majeranek,
- 1 jajko.

Grzyby umyć i zalać niewielką ilością ciepłej wody. Gdy nasiakną gotować bez dolewania wody ok. 40 minut. Grzyby odcedzić, a do wywaru włożyć odciśniętą z soku kapustę. Dodać nieco wody i ugotować. Odciśniętą kapustę posiekać, podobnie grzyby. Na tłuszczu podsmażyć cebulę, włożyć kapustę z grzybami i zasmażyć. Przyprawić do smaku i wymieszać z jajkiem.

Pierogi lepimy i gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem kapki oleju. Kiedy same wypływają na wierzch, gotujemy jeszcze 2-3 minuty i wyciągamy:)

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Rogaliki drożdżowe

Chyba najfajniejszy przepis, wg którego robiłam rogaliki. Jeśli macie chwilę czasu (bo jednak trochę się trzeba z wałkowanie, zawijaniem, pieczeniem i lukrowaniem pobawić) - szczerze polecam! :)

Przepis

- 1 kg mąki,
- 4 jajka,
- kostka margaryny,
- 15 dag drożdży,
- 5 łyżek cukru,
- 200 ml mleka,
- cukier wanilinowy.


Drożdże rozprowadzamy w letnim mleku (z dodatkiem odrobiny cukru i mąki, żeby lepiej pracowały) i odstawiamy na kilka minut. Jajka ubijamy z resztą cukru, a do tego dodajemy pozostałe składniki (razem z drożdżami). Zagniatamy ciasto i odkładamy do lodówki na 1 godzinę.
Ciasto dzielimy na porcje i rozwałkowujemy na kształt koła. Wycinamy w miarę równe kwadraty, nakładamy na nie ulubione nadzienie (ja uwielbiam powidła śliwkowe, najlepiej się moim zdaniem sprawdzają) i zawijamy w rogaliki. Układamy na blaszce, smarujemy roztrzepanym białkiem i pieczemy w temperaturze 180 stopni, aż będą ładnie zarumienione. Przygotowujemy lukier (łyżeczkę octu lub soku z cytryny ucieramy z 4 łyżkami cukru pudru i łyżką mleka), którym smarujemy ciepłe rogaliki. Lukier posypać kolorowymi cukiereczkami.

Wychodzi ich dość sporo :)

niedziela, 1 grudnia 2013

Przekąska na imprezę - kanapki

Dość szybko, smacznie, no i myślę, że zdrowo. A na imprezie przecież nie można żywić się samymi chipsami i paluszkami :) Dwie wersje - z mięsem i wegetariańska, żeby każdy znalazł coś dla siebie.

Przepis

Kanapki z mięsem

- chleb/bagietka,
- mięso mielone (jakie lubicie, z 0,5 kg, wychodzi NAPRAWDĘ dużo),
- pół cebuli,
- 1 jajko,
- 3 łyżki bułki tartej,
- mleko,
- przyprawy do mięsa - sól, pieprz, zioła prowansalskie, oregano, bazylia, natka pietruszki,
- sałata lodowa,
- ogórki kiszone,
- ser żółty (opcjonalnie),
- katchup, majonez i przyprawa do kebaba.

Bułkę tartą zalewamy mlekiem (żeby zalać trochę ponad powierzchnię jaką zajmuje bułka) i czekamy aż nasiąknie. Do mięsa wbijamy jajko, dodajemy przyprawy i drobno pokrojoną cebulę, mieszamy. Na koniec dodajemy bułkę tartą. Formujemy kulki i przyklepujemy je (spłaszczamy) i smażymy na rozgrzanym oleju. Ketchup i majonez mieszamy z przyprawą do kebaba (na łyżkę ketchupu przypada pół łyżki majonezu, a przyprawy mniej więcej łyżeczkę) - zróbcie tego więcej, jest fajne do chipsów :P Usmażone kotlety przekrawamy wzdłuż na pół. Ogórki kroimy w plastry, a sałatę rwiemy na mniejsze kawałki. Chleb (albo bagietkę w nieduże kromki) kroimy na niewielkie kwadraty (z kromki wychodzą chyba 4). Układamy w kolejności: chleb -> kotlet -> sos -> sałata -> ser -> ogórek (chyba, że Wam się pomyli - nie robi to wielkiej różnicy) -> chleb i przebijamy wykałaczką, żeby się trzymało :)



Kanapki z mozzarellą

- chleb/bagietka,
- sól,
- 3 albo 4 opakowania mozzarelli,
- szpinak (nie ma szans, żeby zużyć całą paczkę - można go potem wykorzystać do sosu szpinakowego albo sałatki),
- pomidory (nie wiem ile ich może być potrzebnych... może koło 8- 10? myślę, że jeśli zostaną to nie będzie tragedii dla Was, co?;) )

Mozzarellę i pomidory kroimy w plastry (takie trochę grubsze), szpinak myjemy i obsuszamy ręcznikiem papierowym. Chleb kroimy podobnie jak w wersji z mięsem. Układamy w kolejności: chleb -> mozzarella -> szczypta soli -> pomidor -> szpinak -> chleb i przebijamy wykałaczką :)



Gotowe! :)